Joeri Woudstra

In het werk van Haagse kunstenaar, componist en producer Joeri Woudstra/Torus (1993) zijn nostalgie en melancholie terugkerende thema’s. Van muzikale performances met stroboscopen en top-40 popmuziek, tot installaties en video’s met kermisgeluiden en waterglijbanen die de toeschouwer doen hunkeren naar (nog niet) vervlogen puberjaren. Door een continu doordenderende vooruitgang wisselen technologische fenomenen zich in een razend tempo af. Door deze hoge omloopsnelheid kijken we niet alleen met nostalgie terug op onze jeugd – voor Woudstra de jaren ’90 – maar kunnen vergelijkbare gevoelens ontstaan bij voorwerpen van slechts een paar jaar geleden.

Joeri Woudstra & Hannah Rose Stewart - Thin Air - You're Gonna Carry That Weight

In de tentoonstelling Thin Air - You're Gonna Carry That Weight van Joeri Woudstra en Hannah Rose Stewart komen hun gezamenlijke interesses in (anti-)kapitalisme, clubcultuur en architectuur samen. Met verschillende attributen, stage-elementen en performances belichten de kunstenaars hoe het verleden op spookachtige wijze kan blijven hangen in het heden.

Ze zijn geïnteresseerd in het verkennen van hauntology: hoe bepaalde ideeën, culturele elementen of potentiële toekomsten in hun afwezigheid nog steeds voelbaar kunnen blijven, alsof ze het hedendaagse leven achtervolgen. Dit roept nostalgische gevoelens op, die Stewart en Woudstra in de tentoonstelling verbinden aan het nachtleven en clubcultuur. De kunstenaars kijken daarbij niet alleen naar clubs zelf, maar ook naar de zogeheten liminale ruimtes van het nachtleven. De tussenruimtes onderweg van club naar club, de donkere gangen of straatjes of de slecht verlichte backstage: allemaal ruimtes die voor de kunstenaars specifieke culturele betekenis hebben en waarin voor hen een gevoel van nostalgie schuilt.

In de tentoonstelling vloeien en kunst en nachtleven samen in geluid, licht en sculpturen, waarbij een kritische blik wordt geworpen op de veranderende stadslandschappen en de rol van het nachtleven in gentrificatie. Clubs – volgens de kunstenaars ‘kathedralen van gentrificatie’ – bevinden zich immers vaak aan de randen van de stad in gebieden die onderhevig zijn aan herontwikkeling. Het uitgebreide programma dat Woudstra en Stewart zorgvuldig hebben samengesteld vormt hierbij een belangrijke schakel: verschillende artiesten activeren de tentoonstelling op magische wijze en versterken deze verbinding tussen dag en nacht, buiten en binnen, en tussen kunst en luisteren.

Aanvullende productie
  • Leona Elisa Tiemessen
  • Sophie Verdonk
Mede mogelijk gemaakt door
  • DH_black.png
  • MFO_LOGO_RGB_ZWART_SMALL.png
  • Cultuurfonds-1024x396.png
  • logodtrh.png
  • stroom_100pt_zw.png
Pers